Szukaj
Close this search box.
Szukaj

Ostatnie wpisy

Szukaj

Przejdź na skróty

Poznaj diody LED – najpopularniejsze i efektywne źródła światła

Nazwa LED jest skrótem od angielskiej nazwy Light Emitting Diode, która w tłumaczeniu oznacza diodę elektroluminescencyjną.

Jest to półprzewodnikowe źródło promieniowania elektromagnetycznego widzialnego, podczerwonego lub ultrafioletowego. Dioda składa się ze złącza półprzewodnikowego powstałego z połączenia dwóch typów półprzewodnika (typu n i p). Emisja fotonów, czyli światła, zachodzi w trakcie przepływu prądu elektrycznego przez LED w kierunku przewodzenia (czyli od warstwy p do warstwy n).

Rezystor R – niezbędny element układu diody elektroluminescencyjnej (LED)

Obecność rezystora R tłumaczy wykres prądowo-napięciowy diody przedstawiony na Rys.2.2. Prąd I płynący przez diodę elektroluminescencyjną zaczyna gwałtownie rosnąć po przekroczeniu napięcia progowego Up, dlatego wymagane jest właśnie zastosowanie szeregowo włączonego rezystora R, który ogranicza ten wzrost.

Barwy światła LED – jakie widzimy i dlaczego nie ma jednego koloru białego?

LED mogą emitować światło różnej długości fali (różnej barwy) w zależności od użytej domieszki do materiału podstawowego półprzewodnika. Jednakże zawsze jest to dość wąski podział widmowy, sprowadzające się raczej do jednej barwy.

Na rysunku przedstawione zostały charakterystyki widmowe przykładowych diod elektroluminescencyjnych. Jak widać uzyskanie bezpośrednio światła białego ze zwykłej LED jest niemożliwe.

· Systemem RGB czyli mieszając barwy trzech pojedynczych LED;

· Systemem barwy dopełniającej czyli uzupełniając LED barwy niebieskiej luminoforem żółto/czerwonym;

· Systemem konwersji UV czyli uzupełniając luminoforem LED z promieniowaniem UV.