Szukaj
Close this search box.
Szukaj

Ostatnie wpisy

Szukaj

Przejdź na skróty

Potocznie nazwane fale elektromagnetyczne.

Potocznie nazywane „światło” jest tak naprawdę promieniowaniem świetlnym. Pod koniec XIX wieku odkryto, że to nic innego jak fale elektromagnetyczne. Dowodem na to jest ruch fotonów w próżni, które rozchodzą się w formie fali.

Światło widzialne i jego charakterystyka.

Długość fali wyrażana jest w nanometrach. Najbardziej znane tzw. światło widzialne, mieści się w przedziale 380 – 730 nm. Jest to światło emitowane przez żarówki, lampy itp.. Dokładniej ten typ światła określa się mianem światła białego. Ponadto wyróżnia się także promieniowanie ultrafioletowe i promieniowanie podczerwone. Promieniowanie ultrafioletowe, tzw. promienie UV, wykorzystywane jest najczęściej w medycynie i przemyśle. Jest ono szkodliwe dla człowieka, lecz zdarza się że jest emitowane z lamp halogenowych. Dlatego producenci tych lamp stosują nowoczesne rozwiązania m. in. w postaci szklanych filtrów. Natomiast najczęściej wykorzystywane przy produkcji urządzeń elektrycznych jest promieniowanie podczerwone.

Jak światło przekracza ludzki zakres widzenia?

Przykłady udowadniające, że światło posiada większy zakres, niż tylko promieniowanie widzialne:

· substancje barwione płowieją w wyniku kontaktu ze światłem widzialnym oraz ultrafioletem pochodzącym ze Słońca;

· wzrost temperatury następuje także w niewidzialnej części widma rozszczepionego światła ciała rozgrzanego;

· zwierzęta posiadają zdolność widzenia w zakresach przekraczających możliwości ludzkiego oka

Wpływ spektrum światła na roślinność.

Ważnym zagadnieniem dotyczącym światła jest widmo optyczne inaczej określane jako spektrum światła. Jest to obraz uzyskany za pomocą pryzmatu bądź siatki dyfrakcyjnej. Wykorzystywane jest to przy produkcji lamp przeznaczonych do wzrostu roślinności. Istotne jest, aby spectrum oświetlenia sztucznego wpływało na roślinę w podobny sposób jak światło dzienne.

Klasyfikacja światła ze względu na barwę.

Dodatkowo każde urządzenie emituje światło o różnej barwie, która określana jest w stopniach Kelvina. Najprostsza klasyfikacja źródeł światła ze względu na barwę wydzielanych promieni świetlnych to podział na urządzenia o świetle ciepłym, neutralnym i chłodnym. Barwa ciepła mieści w granicach 2700 – 3500 K, neutralna 4000K do 4500 K, a zimna 6000 – 7000 K.

Barwa ciepła staje się kluczowym elementem przy projektowaniu wnętrz. Wpływa ona na koncentrację, samopoczucie i ogólny odbiór wnętrza.