25 edycja targów Mebel 2013 to ponad 800 firm z 38 krajów. Powierzchnia wystawiennicza przekroczyła 40.000 netto m2. Prezentowały się firmy z Białorusi, Chin, Niemiec, Włoch, Polski, Portugalii, Rumunii, Serbii i Turcji, Stanów Zjednoczonych. Na targach ZOW Moskwa nie zabrakło też naszej obecności, jako producenta oświetlenia LED – HLT Sp. z o.o. Poniższy artykuł to relacja naszych refleksji i wniosków po kilku dniach zwiedzania.

Tegoroczne Targi ZOW i Mebel 2013 w Moskwie cieszyły się dużym zainteresowaniem. W porównaniu z poprzednią edycją zwiedzających było znacznie więcej. Na uwagę zasługiwał fakt, że organizacja targów meblarskich w połączeniu z targami akcesoriów do mebli w tym samym terminie przyczyniła się do zwiększonej liczby gości z całego świata. Wśród wystawców znaleźli się również przedstawiciele firm z Rosji, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych, Włoch i oczywiście z Polski.

Podczas targów branży meblarskiej zaprezentowano również ciekawe rozwiązania z zastosowaniem i produkcji oświetlenia LED. Większa część ekspozycji targowych, to oświetlenie mebli, które stanowiło oprócz walorów dekoracyjnych, także ważny element użytkowy. Niewiele było mebli bez oświetlenia, a bogato zdobione szafy, lustra, witryny idealnie współgrały z delikatnym akcentem świetlnym. Wystawcy, którzy nie mają w swojej standardowej ofercie oświetlenia, podczas targów prezentowali meble ze specjalnie zakupionymi w tym celu światłem w postaci: oczek, profili lub taśmy led. Oświetlenie zastosowane w kuchni, to przede wszystkim oprawy halogenowe oraz klipsy w witrynach kuchennych. Oprawy w kolorystyce z połyskiem: satyna, aluminium. Stylem dominującym w meblach kuchennych, to rustykalnie i bogato zdobione uchwyty, witryny szklane oraz inne elementy wykończeniowe.

Z przedstawionych propozycji meblarskich wschodnich producentów widać tendencję i zainteresowanie nowoczesnymi oświetleniem LED. Ten rynek ma ogromny potencjał i rozwija się tak samo dynamicznie jak rynek zachodni. Z tego względu targi w Moskwie, to przede wszystkim źródło cennych informacji dla polskich producentów mebli. Polskie fabryki prezentują się głównie po naszej zachodni stronie Wisły, ale powinni także bacznie przyglądać się ofercie wschodnich producentów mebli.

Sama organizacja targów i sposób prezentacji produktów, również ma innych charakter niż targi w Niemczech. Wystawcy prześcigali się w pomysłach, aby przyciągnąć do swojego stoiska zwiedzających. Wśród propozycji znalazły się konkursy, multimedialne prezentacje produktów, gra na żywo muzyków np. pianino, saksofon oczy człowiek, który zachęcał do odwiedzenia danej ekspozycji. Rozdawano owoce, które miały podkreślić również ekologiczny charakter targów.

Targi ZOW i Mebel Moskwa